Donald Trump elnök vámokra építő kereskedelempolitikája, teljesen felforgatja a megszokott világrendet. Az országok közötti bizalmatlanság növekszik, a nemzetközi kereskedelem várhatóan csökkenni fog. Vajon a körforgásos gazdaság lehet ebből az egyik kiút? Vajon teremthet ez újabb lehetőséget a befektetők számára?
Fordulóponton a globalizáció
Az elmúlt négy évtizedben a globalizáció, a globális gazdasági növekedés és a jólét motorja volt. Ugyanakkor az elmúlt időszakban a globalizáció óriási nyomás alá került többek között, a Brexit, a Covid-járvány, az ukrajnai háború és az amerikai vámtarifák miatt. Úgy tűnik, hogy a világ legnagyobb nemzeteinek integrációja fordulóponthoz érkezett.
A szakértők a regionalizáció vagy akár a deglobalizáció romboló következményeire figyelmeztetnek. Az országok közötti növekvő bizalmatlanság arra készteti a kormányokat, hogy megvédjék saját gazdaságukat.
A vezető hatalmak nem riadnak vissza attól, hogy az értékes erőforrásokat és a technológiát geopolitikai fegyverként használják. Erre egy példa, amikor Biden elnök 2022-ben úgy döntött, hogy biztonsági okokból korlátozza az Nvidia legfejlettebb chipjeinek Kínába irányuló exportját. Erre Kína úgy reagált, hogy az olyan alapvető nyersanyagok, mint a gallium és az antimon USA-ba és Európába irányuló exportját korlátozta. Ezzel egy időben Oroszország blokkolta az ukrán gabona Fekete-tengeren keresztüli tranzitját, ami afrikai országok élelmiszer ellátását fenyegette. Az a tény, hogy az országok egyik napról a másikra dönthetnek úgy, hogy teljesen elzárják a „csapot”, nagy kockázatot jelent a nemzetközi kereskedelemtől nagymértékben függő régiókra, például Európára nézve.
Európa kiszolgáltatott helyzetben
Ezek a baljós jelek jelentős kockázatot jelentenek Európára nézve, amely az ukrajnai háború óta tett erőfeszítések ellenére még mindig nagymértékben függ más országoktól az alapvető nyersanyagok, a technológia és a fosszilis tüzelőanyagok tekintetében.
Ennek a veszélyeztetett helyzetnek ébresztően kellene hatnia az európai vezetőkre , hogy felgyorsítsák a körforgásos gazdaságra való átállást, amely rövid távon erősítheti gazdasági ellenálló képességünket.
Ez a törékeny európai helyzet az alapvető nyersanyagok, ritkafémek, (fosszilis) üzemanyagok, számítógépes chipek és akkumulátorok terén nem új keletű, de a geopolitikai feszültségek újra felfedik a gyengeségeket. Számos, a modern társadalmunkban nélkülözhetetlen dolog esetében szinte teljes mértékben más országoktól függünk. Például a nehézföldfémek 100%-át Kínából, a bór 98%-át Törökországból, a platina 71%-át pedig Dél-Afrikából importáljuk. Ezek megdöbbentően magas százalékos arányok.
Az energia tekintetében is túlságosan függünk más országoktól, annak ellenére, hogy ez egyértelműen csökkenő tendenciát mutat. Az Eurostat statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint az Európai Unió 2023-ban még mindig az energiájának 58%-át importálja. Lehet, hogy Oroszország már nem a fő beszállítója Európának, de az orosz gázra való utaltságot az USA-ból és Katarból származó olajra és cseppfolyósított gázra cserélte.
Európa a technológia tekintetében is különösen függ a világ más részeitől, főként az amerikai vállalatoktól. A digitális technológiák több mint 80%-át – a hardvertől a szoftverekig – importáljuk, és a digitális infrastruktúra nagy része sem európai vállalatok tulajdonában van. Kína és az USA dominanciájával a mesterséges intelligencia és a kvantumszámítástechnika terén ez az arány csak növekedni fog”.
Ideje cselekedni
Az európai vezetők hatalmas kihívás előtt állnak. Európa túl későn reagált a nyersanyagok, akkumulátorok, chipek és fosszilis tüzelőanyagok növekvő szűkösségére. A sebezhetőségek ismertek, de alternatívák jelenleg nem léteznek, és a fenntartható megoldásokhoz időre és pénzre van szükség.
Klaske Kruk, a körforgásos gazdaság és fenntarthatóság szakértője a Hollandiában megrendezett körforgásos gazdasági héten azt mondta, hogy „az autonómia iránti igény egyre hangosabb, és ehhez a körforgásos gazdaság is hozzájárulhat”. „Ha nagyobb erőfeszítéseket teszünk az önellátás érdekében, rövid távon enyhíthetjük a függőségünket, és megerősíthetjük a tárgyalóasztalnál elfoglalt pozíciónkat.””A nyersanyagokkal, amelyeket többnyire importálunk és felhasználunk, szintén gondatlanul bánunk” – folytatta Klaske Kruk. „Keveset hasznosítunk újra, és sokat égetünk el. A legkevesebb, amit tehetünk, hogy sokkal okosabban használjuk a rendelkezésünkre álló erőforrásokat. Több figyelmet kellene fordítani az újrafelhasználásra, a javításra, a megosztásra és az életciklus végén történő újrahasznosításra. A gazdasági kör bezárása korántsem lesz elegendő a függőségi probléma teljes felszámolásához, de egyelőre ez ad nekünk valódi megoldást.”
Legfőbb ideje, hogy a kormányok a nagyra törő törekvéseiket konkrét tettekre váltsák. A vállalatok egyszerűen nem tudnak körkörösen működni egy lineáris rendszerben.
Az ígéretes fejlemények ellenére azonban a körforgásos gazdaság bevezetése még nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A kormányok részéről még mindig hiányzik a sürgősség érzése, ami elégtelen jogszabályi keretet eredményez. Mivel a nyersanyagokat könnyen és olcsón lehetett más országokból importálni, a körforgásos gazdaság nem volt prioritás, inkább „nice-to-have” (jó, ha van) alapon működött.
Strukturálisan növekvő befektetési trend
A körforgásos gazdaság felé való elmozdulás számos ágazatban kínál befektetési lehetőségeket. A fenntarthatóbb anyagok és csomagolások használatától kezdve a körkörös tervezési mentalitás bevezetéséig a termelési folyamatba. A termékek élettartamának meghosszabbításától a bérlés, javítás és viszonteladás révén a hulladék kezeléséig és erőforrássá alakításáig.
A körforgásos gazdaságot, mint egy kialakulóban lévő befektetési trend előnyeit az élenjáró befektetők hosszú távon élvezhetik. Mint valódi befektetési trend, a körforgásos gazdaság még nem igazán tört előre, mivel a téma gyakran kevésbé kézzelfogható, és nem ragadja meg úgy az emberek fantáziáját, mint a mesterséges intelligencia, vagy az önvezető autók. De fontossága miatt egyre inkább ott lesz a népszerű és jól teljesítő befektetési témák között.